1. Domů
  2. Novinky
  3. Wellbeing a proč se jím zabývat

Wellbeing a proč se jím zabývat

autor: | 05.04.2023 | Novinky

Wellbeing je v posledních letech stále skloňovanějším slovem i v českých firmách. Souvisí to především s nástupem generace mileniálů a generace Z na pracovní trh. Rozumíme však všichni, co toto slovo znamená? A jak wellbeing měřit?

Podle Světové zdravotnické organizace jde o „stav životní pohody, v níž každý jedinec realizuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými stresy života, dovede pracovat produktivně a užitečně a je schopen přispět k rozvoji své komunity“. Dnes však podle mnoha zahraničních i tuzemských výzkumů můžeme pojem wellbeing vysvětlit mnohem komplexněji. Definujeme jej v podstatě jako rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, na kterou nahlížíme optikou jednotlivých oblastí života, tedy přes vztahy, smysluplnost, finance, komunitu a zdraví.

Vztahy

Člověk je tvor sociální, což se uvádělo už ve starém Řecku. I ten největší introvert občas potřebuje vyjít ven a mít lidi kolem sebe, cítit lásku a podporu, ať už ji dává, nebo dostává. Proto je pro nás zásadní udržovat dobré vztahy s naší rodinou a přáteli, neboť jsou to právě oni, kdo nám v těžkých životních chvílích mohou pomoci psychicky či materiálně.

Smysluplnost

Každý z nás má v životě činnosti a věci, které dělá či má rád. Právě tyto oblíbené nás většinou velmi nabíjejí a vnímáme v nich určitý přesah. Někdy nám pomáhají s motivací, jindy nás příjemně uklidňují… A právě proto bychom měli mít možnost věnovat se jim co nejčastěji.

Finance

To je nejspíš jedna z nejdiskutovanějších dimenzí mnoha vztahů – ať už soukromých, či pracovních. Finance jsou vlastně podmínkou, abychom mohli naplňovat většinu našich základních i „nadstandardních“ potřeb. Jejich dostatek má tedy vliv na naše prožívání a vnímání podnětů zvenčí.

Komunita a prostředí, ve kterém žijeme

Naše nejbližší okolí a lidé v něm v nás vyvolávají pocit bezpečí, navíc nám umožňují vytvořit si tak trochu „náš“svět, kde je vše pro nás bezpečné a komfortní. Proto mnohdy děláme něco nejen pro náš byt či dům i jeho okolí; i ulice, kterou každý den chodíme, obchody, kde pravidelně nakupujeme, to vše na nás působí – stejně jako my na ně.

Zdraví

Ať už chceme dělat cokoliv, podstatným základem všech našich aktivit je fyzické a psychické zdraví. Pokud nám totiž jedno z nich chybí, dřív nebo později nás to „přinutí“ úplně zastavit.

Měření Wellbeingové kultury

Na to jak rozpoznávat a měřit wellbeingovou kulturu nejen ve firmách existuje velké množství metodik a testů. Mnohdy záleží na přístupu, někdy se měří přímo wellbeing konkrétních jednotlivců, jindy obecné prvky dané kultury bez ohledu na preference jednotlivce, ale směrem k obrazu celku. Z toho důvodu se získají jen nejednotné nebo pouze selektivní výstupy k určité části firmy.

My používáme unikátní českou metodiku, kterou na základě svých zkušeností a odborných výzkumů vyvinuly Jarmila Brixová a Stanka Hederová. Vytvořily společně digitální nástroj, jenž umožňuje změřit osobní, týmový i celofiremní wellbeing prostřednictvím autodiagnostiky, a umožňuje tak v podstatě okamžitou zpětnou vazbu všem částem firemního celku. A to anonymně a bezpečně. Na tato zjištění navazuje možnost konzultace výsledků a podpory ve změnách, které zavedou nebo zvýší wellbeingovou kulturu ve firmách a pracovních týmech.

Pro více informací o wellbeingu a možnosti jeho měření či implementaci ve vaší firmě volejte na +420 608 905 903, nebo napište na rozvoj@mediawalk.cz. Rádi se s vámi spojíme a připravíme nabídku „ušitou“ přímo pro vaši firmu.

Související články